Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku sa opäť vracia úcta a rešpekt k remeslu. Nie nadarmo sa hovorí, že práve remeslo má zlaté dno, lebo niet nad dobrého remeselníka a človeka z odboru. Nájsť zručného majstra stolára či tesára, ktorý rozumie svojmu remeslu a vdychuje dušu výrobkom z dreva, nemusí byť vôbec jednoduché. Poctivá práca a kvalitný nábytok na mieru presvedčí aj vás. Za jedinečnými príbehmi jednotlivých kusov stoja zruční majstri stolári v Lignis. Už 12 rokov nájdete v Lignis kvalitu, ktorá vás presvedčí.
Aj drevo má svoju individualitu
Vôňa dreva, jedinečná textúra ale aj pevnosť a odolnosť je len základná charakteristika azda najstaršieho prírodného materiálu na výrobu nábytku. Ani drevo nie je rovnaké. Každé je iné a má rozdielne vlastnosti. Oplatí sa poznať jeho individualitu. Kým tvrdé bukové drevo je ideálne na ohýbanie a perfektne sa hodí na výrobu napríklad legendárnych Thonet stoličiek, mäkšie drevo z červeného smreku má zas nádhernú textúru a krásne sa bude vynímať v svetlom interiéri. Aj vôňa je špecifická. Tá zo smrekového dreva je jemná so sladkými tónmi, vôňa pilín z ohobľovaného dubového dreva je zas ťažšia a zemitá.
Vyberte nábytok podľa vašich predstáv
Kým sa však dostane konkrétny kus nábytku v podobe stola, skrine či stolíka do vášho domova, čaká ho dlhá cesta zo stolárskej dielne. Každý kus nábytku je originálny a jedinečný, tak ako aj vy. Nenájdete dva rovnaké kusy. A navyše je samozrejmosťou poctivá remeselná výroba s dôrazom na každý detail.
Drevotrieska, masív, dyha. Aký materiál pre nábytok.
Ak ste sa rozhodli kúpiť nový nábytok do vášho domova, zoznámte sa s našim prehľadným manuálom skratiek, ktoré označujú drevený materiál. Základné rozlíšenie dreveného nábytku je trojaké. Drevotrieska, masív a dyha. V nábytkárstve sa často stretnete s označením MDF, LDT aj DTD. Toto sú najčastejšie označenia často používaných drevených materiálov. Poďme si to rozmeniť na drobné.
DTD – drevotriesková doska
Drevotriesková doska sa pri výrobe nábytku využíva najčastejšie. Je relatívne lacná. Je to práve vlhkosť, ktorá jej škodí najviac a môže ju poriadne zdeformovať. Riešením je úprava laminovacím papierom, ktorý sa zaleje živicou. Takto povrchovo upravené drevotrieskové dosky sa zas označujú skratkou LTD a DTD-L. Vďaka živici a laminovacej úprave sú nábytky s takýmto označením vhodné do kúpeľne.
MDF, HDF – sú drevovláknité dosky. Tie sú vhodné do kuchyne.
Masív – klasika, ktorá neomrzí
Za nábytok z masívneho dreva si síce priplatíte, ale je to investícia, ktorá sa vyplatí a vráti. Najčastejšie sa využíva bukové, dubové, smrekové aj borovicové drevo. Treba myslieť na to, že je to prírodný materiál a drevo neustále pracuje. Vysušením alebo vlhkosťou môže zmeniť svoj tvar a dokonca niekedy aj rozmery.
Dyha
Nábytok z dyhy sa teší čoraz väčšej obľube. Dyha je tenučká vrstva z masívneho dreva, kde vyniká jeho kresba a textúra. Pri nábytku z dyhy ide v princípe o to, že na drevotrieskovú alebo drevovláknitú dosku sa lepí táto tenká vrstva masívneho dreva. Výber nábytku z dyhy je kompromisným riešením. Je to lacnejší variant, než nábytok z masívu, ale na pohľad je vďaka tenkej vrstve masívnej dyhy na nerozoznanie od masívneho dreva a dokonca aj povrchová úprava je rovnaká. Najčastejšie je to lakovaním. Trh je dnes zaplavený množstvom materiálov na výrobu nábytku.
Ak potrebujete pomôcť s výberom, alebo navrhnúť nábytok na mieru, ozvite sa nám. Čo vám v Lignis navrhneme, to vám aj vyrobíme.