Masívne drevo – materiál s príbehom a históriou, ktorý vás prežije

Odborná konzultácia

Grafický design a vizualizácia

Výroba nábytku na mieru

Kvalitné materiály a spracovanie

LIGNIS Zvolen – Výroba nábytku a návrh interiéru

LIGNIS Zvolen

Výroba nábytku a návrh interiéru

Grafický design a vizualizácia

Odborná konzultácia

Výroba nábytku na mieru

Kvalitné materiály a spracovanie

Ak viete oceniť kvalitu, nadčasovosť a skutočné remeslo, potom dobre viete, že toto všetko má len jedného spoločného menovateľa – masívne drevo. Ako sa však dobre zorientovať a načo nezabudnúť pri výbere? Všetko podstatné na jednom mieste sa dozviete v tomto článku, kde nájdete TOP 5 praktických tipov,  ako vybrať vhodný masív pre nábytok na mieru.

Nábytok vyrobený z masívneho dreva je vždy nadčasový a zaručene dodá vášmu interiéru punc kvality a originality. Vždy ide o detaily! Masívne drevo ich v sebe ukrýva ako cenné poklady. Najviditeľnejšie je to v jeho textúre, teda v tzv. kresbe dreva.

Čo je to masívne drevo a masív?

Masívne drevo je v prvom rade prirodzené drevo a to textúrou, štruktúrou aj vlastnosťami, ktoré ho robia jedinečným. Pre rýchle zorientovanie sa treba vedieť, že masív sa v zásade delí na dve skupiny:

 • Tvrdé masívne drevo.

 Najviac rozšírené sú: buk, dub, jaseň, agát aj javor.

 • Mäkké masívne drevo.

Najčastejšie ide o: topoľ, smrek, jedľa či borovica.

 Nábytok z masívu bude vždy ozdobou každého interiéru. A môže byť aj toho vášho. Má to však niekoľko premenných. Medzi tie najzásadnejšie veci, ktoré treba vedieť patrí:

 • výber vhodného druhu masívneho dreva na daný účel
 • Výber optimálneho spracovania dreva kde ide o: dosky, hranoly či guľatinu

Vedeli ste, že z masívneho dreva sa vyrábajú aj ďalšie konštrukčné prvky? Tie sú jednoducho spojené lepením alebo inými spôsobmi spojovania. Ide o KVH a BSH hranoly.

TOP 5 praktických tipov, ako vybrať vhodný masív pre nábytok na mieru

Výber správneho druhu masívneho dreva zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe nábytku, ktorý bude zdobiť váš domov. Pri výbere svojho favorita medzi masívnym drevom vám odporúčame zohľadniť:

 • Štýl interiéru: Zvoľte drevo, ktoré sa hodí k štýlu vášho interiéru – či už je tradičný, moderný alebo rustikálny.
 • Farbu a textúru: Zvážte farbu a textúru dreva, ktorá zapadne do vášho prostredia a estetiky.
 • Trvanlivosť: Rovnako zvážte, ako odolné a trvanlivé je drevo voči opotrebovaniu.
 • Cenu: Rôzne druhy dreva majú rôzne ceny. Zvážte svoj rozpočet a investujte do kvality.
 • Časový Rozsah: Niektoré druhy dreva sa menia spolu s časom a starnú krásne. Iné môžu ostať pomerne nezmenené.

Spoznajte dve grácie polotvrdého masívu. Luxusnú eleganciu v orechovom dreve a vznešenú krásu ukrytú v mahagónovom dreve.  

V predchádzajúcom článku sme vám priblížil dva najčastejšie využívané druhy tvrdého masívu – dub a javor, ktoré sú voľbou číslo 1 pri výrobe nábytku na mieru. ALE. Nemusí to tak vždy byť.  Inšpirovať sa môžete ďalšími dvomi druhmi – stredne tvrdým masívom.

Orechové Drevo: Hlboká elegancia a luxus

Orechové drevo má krásnu tmavú farbu, vďaka ktorej vnesiete do svojho interiéru pocit hĺbky a luxusu. Zaujímavosťou je, že jeho nádherná tmavšia farba sa časom ešte viac zvýrazní a do vášho interiéru tak aj po rokoch vnesie ešte viac intimity, harmónie a pohody. Dobrou správou  je, že nábytok z orechového masívu si aj po rokoch zachováva svoj elegantný a tak trochu aj tajuplný vzhľad – nielen pri väčších kusoch, ale aj pri tých drobnejších solitéroch.

Naše odporúčanie: Orechové drevo je praktické. Predurčuje ho na to jeho odolnosť voči opotrebeniu i robustnosť. Jednoducho povedané, orechový masív je drevo do koča aj do voza. Je vhodný nielen pre praktický nábytok na mieru, ale aj pre elegantnejšie varianty. Jednoducho povedané:  ak hľadáte nábytok, ktorý bude odrážať hlbokú eleganciu a luxus vo vašom dome, orechové drevo je pre vás tou správnou voľbou.

2 v 1 – Mahagónové drevo v sebe snúbi krásu aj odolnosť 

Mahagónové drevo je známe svojou intenzívnou farbou a krásnou kresbou. Je vynikajúce pre nábytok so vznešeným vzhľadom. Mahagónové drevo je tvrdé a odolné voči poškodeniu a deformácii. Preto sa používa na výrobu nábytku, ktorý vydrží dlho a bude vyzerať dobre. Mahagónové drevo sa používa na výrobu stolov, stoličiek, skríň, postelí a ďalších druhov nábytku.

Naše odporúčania: Mahagónové drevo je ideálne pre nábytok s elegantným vzhľadom, ktoré vynikne vďaka mahagónovej intenzívnej farbe a textúre.

Príliš veľa informácií naraz?

Bez problémov. Pripravili sme pre vás tento praktický manuál, ktorý vám poslúži ako rýchly sprievodca, ako si dobre vybrať masívne drevo a načo nezabudnúť.

TOP ťahák, ktorý musíte mať!  Toto sú 4 dobré rady, ako si výber masívu čo najviac zjednodušiť

 1. Druh dreva: Každý druh dreva má svoju jedinečnú štruktúru a farbu. Vyberte si podľa vášho vkusu a nárokov na údržbu.
 2. Údržba: Masívny nábytok vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nezabudnite sa informovať o správnych postupoch údržby, vďaka čomu vám bude v dobrej kondícií slúžiť roky.
 3. Štýl: Zvážte, aký štýl preferujete. Masívny nábytok sa skvele hodí do rustikálnych, ale aj moderných interiérov.
 4. Rozmery: 5 x meraj a raz rež!  Pri výbere dbajte na správne rozmery nábytku, aby sa dokonale vmestil do vášho priestoru.

Oživte svoj priestor s Lignisom!

Nech už plánujete rekonštrukciu, zmenu nábytku alebo jednoducho chcete len osviežiť svoj interiér, Lignis je tou správnou voľbou. Dohodnite si s nami nezáväznú konzultáciu.

Potrebujete sa ešte viac zorientovať a máte otázky? Kontaktujte nás ešte dnes a my vám radi pomôžeme vytvoriť váš domov na miesto, kde sa budete cítiť naozaj príjemne.

Viac z nášho blogu

Kontaktujte nás

Neváhajte nás osloviť so záujmom o spoluprácu

Zavolajte nám

Naše Kontakty

"

S kuchynskou linkou a nábytkom od firmy Lignis sme nadmieru spokojní, príjemná komunikácia, nábytok bol dodaný v termíne. Všetko bolo urobené kvalitne, podľa nášho očakávania a predstáv. Pri zariaďovaní našej domácnosti v budúcnosti sa určite opäť obrátime na Vašu firmu. Odporúčame.

Ivana

Zakaždým som bola veľmi spokojná s prístupom, pomocou pri výbere a precíznou prácou. Majitelia a zamestnanci vždy ochotní, presní, spoľahliví a usmievaví. Vždy dotiahli svoju prácu do detailov a veľakrát pomohli aj nad rámec ich povinností. Odporúčam.

Michaela

Nábytok vyrobený vo firme Lignis je veľmi kvalitný. Robia pekné vizualizácie, vedia dobre poradiť. Naša firma má od tejto firmy zariadené už viaceré predajne. Robili nám pulty do Priora vo Zvolene. Výklad v Priore v B.Bystrici. A teraz novú predajňu so šperkami v Košiciach. Ak budeme zariaďovať novú predajňu určite si dáme vyrábať nábytok vo firme Lignis. Majú výborný prístup a sú maximálne ochotní.

Renáta Drugdová, konateľka, SILVERIA, spol. s r.o.

O výbere správnej firmy na nábytok do bytu sme uvažovali dlhšie, no keď sme s manželkou navštívili sídlo Lignis, boli sme hneď rozhodnuti a uchvatení. Veľká profesionalita, príjemní ľudia, super prístup a výsledok naozaj stál zato! Montážnici rovnako na 1*. Vrelo odporúčame!

Erik

Spoločnosť môžem odporučiť, nakoľko už od začiatku komunikácie sa jednalo o profesionalizmus a zároveň ľudský prístup s pochopením požiadaviek zákazníka. Páčilo sa mi, že som mohla svoju predstavu o šatníku konzultovať s dizajnérkou, ktorá si vypočula si moju predstavu. Po osobnej konzultácii mi poslala nákres šatníka. Po doladení detailov sa začala výroba. Realita je ešte krajšia ako moja predstava a aj do budúcnosti oslovím spoločnosť LIGNIS na ďalšiu zákazku.

Anna